Скъпи приятели,
Благодарение на сътрудничеството ни с МДЛ”Бодимед”( гр. София ), можем да Ви предложим ново изследване, а именно – изследване за йоден дефицит в кръв и в урина.
Йодът е есенциален елемент, необходим за производството на хормони на щитовидната жлеза, които регулират растежа, метаболизма и са важни за нормалната функция на сърдечно съдовата, мускулната и нервната системи. Малко храни съдържат естествено йод и това налага добавянето му в готварската сол. Естествени хранителни източници на йод са: орехи, скариди, варени яйца, варени морски боб и необелени картофи. Йодният дефицит най-често се среща в развиващите се страни, но се наблюдава и в развитите. Ако приемът на йод падне под приблизително 10-20 mcg/ден, възниква хипотиреоидизъм, състояние, което често е придружено от гуша. При възрастните лекият до умерен дефицит на йод може да причини освен гуша и нарушена умствена функция и производителност на труда вследствие на хипотиреоидизъм.
Хроничният йоден дефицит се свързва с повишен риск от фоликуларна форма на рак на щитовидната жлеза. Бременните жени се нуждаят от повече йод, отколкото всяка друга група хора. При тях йодния дефицит може да причини изоставане на неврологичното развитие и забавяне на растежа на плода, както и спонтанен аборт и мъртво раждане. Хроничният, тежък дефицит на йод в утробата причинява кретинизъм, състояние, характеризиращо се с интелектуална изостаналост, глухонемия, двигателна спастичност, забавен растеж, забавено полово съзряване и други физически и неврологични аномалии. Лекият до умерен йоден дефицит при майката се свързва също и с повишен риск от хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието при децата.
При бебета и деца тежкият йоден дефицит може също да причини изоставане в неврологичното развитие, като малко по-нисък от средния интелект, измерен чрез IQ. За диагностика и оценка на йодна интоксикация или йоден дефицит. Екскрецията на йод е повишена при йодна интоксикация. Екскрецията на йод е намалена при недостатъчен прием на йод с храната.